STAROŻYTNE ŹRÓDŁO MŁODOŚCI – 5 ĆWICZEŃ TYBETAŃSKICH
Czy chcesz się dowiedzieć, ile masz w sobie energii? Może chciałbyś czuć się dużo zdrowszy i wyglądać o wiele młodziej? Skorzystaj z regularnych spotkań, by poznać pięć prostych, skutecznych ćwiczeń, które odmienią twoje życie. Będziesz zdumiony.
Są to pradawne ćwiczenia, rozpowszechnione przez Petera Kelder’a, autora książki „Źródło wiecznej młodości”. Opisał on historię pułkownika Bradforda, emerytowanego oficera armii brytyjskiej, który wyruszył do Tybetu w poszukiwaniu źródła młodości.
Zapraszam do artykułu: http://hipoalergiczni.pl/zamiast-kawy-rytualy-tybetanskie/
Pięć rytuałów tybetańskich
– to zestaw kilku prostych ćwiczeń, z natury przypominających jogę, które poprawiają ogólny stan zdrowia, działają odmładzająco poprzez harmonizowanie czakr, lub jak kto woli – gruczołów dokrewnych. Trzeba zaznaczyć, że większość ćwiczeń fizycznych wspaniale oddziałuje na organizm – jednak rytuały tybetańskie ze względu na swoją prostotę i intensywność działania zasługują – zdaniem wielu ludzi na szczególną uwagę. Jeśli nie masz czasu na długotrwałe i czasami bardzo ciężkie ćwiczenia jogiczne, jeśli czujesz, że powinieneś zrobić coś ze swoim ciałem, jeśli dotychczas jedynym sportem było dla Ciebie klikanie w klawiaturę komputera, lub przełączanie programów w telewizorze, lub po prostu – masz świetną kondycje a chcesz spróbować czegoś nowego to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Wypróbuj pięć rytuałów tybetańskich i – jeśli Ci pomogą powiedz o nich innym. Pamiętaj, że systematyczność jest kluczem do sukcesów.
Kto z nas nie chciałby poznać tajemnicy wiecznej młodości i witalności? Postaram się przybliżyć i odsłonić tajemnicze ćwiczenia od wieków ukrywane i wykonywane przez lamów w tybetańskich klasztorach.
Już po kilkunastu dniach wykonywania tych pięciu prostych rytuałów poziom naszej energii podnosi się z nieopisaną szybkością, poprawia się koncentracja i łatwiej reagujemy na stres. Oczywiście wszystkie te elementy wpłyną nie tylko na poprawę naszego samopoczucia i wyglądu, z ortopedycznego punktu widzenia, prawidłowo wykonywane rytuały stanowią doskonały rodzaj mobilizacji dla naszego kręgosłupa.
Czakry – pola elektryczne w naszym organizmie
Zanim przejdziemy do ćwiczeń rytuałów, proponuje trochę niezbędnego wprowadzenia dla zrozumienia wpływu pozycji tybetańskich na nasz organizm.
Czakry są to metafizyczne wiry energii. Pojecie to wywodzi się ze starożytnego indyjskiego systemu uzdrawiania, który wyróżnia w ciele człowieka siedem głównych ośrodków kierujących przepływem energii. Każdy z tych siedmiu wirów skupia się wokół jednego z siedmiu gruczołów dokrewnych w układzie hormonalnym naszego organizmu, a jego funkcja polega na pobudzeniu wydzielania hormonu przez gruczoł. Właśnie hormony pochodzące z tych siedmiu gruczołów regulują wszystkie funkcje organizmu, z procesem starzenia się włącznie.
Podczas, gdy medycyna konwencjonalna rozpatruje nasze ciało fizyczne w kategoriach chemicznych, obecnie wiadomo już, że aby zaszła jakakolwiek reakcja chemiczna, musi zaistnieć w ciele przemiana energii elektromagnetycznej. Energia ta płynie z umysłu, co wyjaśnia, jak istotny jest jego związek z ciałem w utrzymaniu zdrowia fizycznego, psychicznego i mentalnego. Tradycyjny, naukowy schemat analizowania zdrowia jedynie w kategoriach tego, co widzialne, ustępuje dziś coraz częściej akceptowanym prawdom, ze umysł i myśl poprzedzają oraz wpływają na materie fizyczna. W końcu, czym jest myśl, jeśli nie formą energii ?
Lokalizacja siedmiu czakr :
1 – Najniższy wir otacza gruczoły płciowe.
2 – Otacza trzustkę i obejmuje brzuch.
3 – Otacza nadnercze, a jego centrum znajduje się na wysokości splotu słonecznego.
4 – Otacza grasicę i obejmuje klatkę piersiową (okolice serca).
5 – Otacza tarczycę i znajduje się na wysokości szyi.
6 – Otacza szyszynkę i skupia się wokół tylnej podstawy mózgu.
7 – Najwyżej położony wir otacza przysadkę mózgową i skupia się wokół przedniej podstawy mózgu.
W zdrowym ciele wszystkie te wiry poruszają się z duża prędkością, dzięki czemu energia witalna, zwana również praną, bądź energią eteryczną może przepływać swobodnie do góry przez układ hormonalny. Jeśli choćby jeden z tych wirów zwalnia obroty, wtedy przepływ energii witalnej zostaje utrudniony lub zablokowany.
W ten oto prosty sposób można opisać starzenie się lub zły stan zdrowia. U zdrowego człowieka wiry w ruchu rozlewają się tak szeroko, ze wychodzą poza ciało, u starszych, słabowitych i chorowitych osób z trudem obejmują powierzchnie ciała. Najszybszym sposobem na odzyskanie zdrowia i witalności jest przywrócenie normalnego wirowania w tych ośrodkach energii.
Prowadzi do tego pięć prostych ćwiczeń rytuałów. Każde z osobna jest pomocne, ale najlepsze wyniki osiąga ten, kto wykonuje wszystkie.
Pięć Ćwiczeń Tybetańskich pobudza czakramy i odpowiadające im gruczoły i sploty nerwowe. Równoważące energie ciała i umysłu, wzmacniają obronę immunologiczną,ułatwiają szybszy przekaz impulsów nerwowych oraz utrzymują równowagę hormonalną. Tonizują i uelastyczniają ważniejsze grupy mięśniowe,wzmacniając w ten sposób cały organizm.
ĆWICZENIE ODMŁADZAJĄCE nr 1
Pierwsze ćwiczenie dotyczy obracania się wokół własnej osi. Derwisze suficcy znają moc podobnej sytuacji. Ruch obrotowy pobudza systemy endokrynologiczne i czakramy. To energia aktywowana przez obrót , nadaje sens pozostałym ćwiczeniom serii.To naturalne , że podczas obracania się odczuwamy zawroty głowy. Nie należy się niepokoić. Pamiętajmy również, by dojść do dwudziestu jeden powtórzeń.
Krok 1: Stańcie prosto z wyciągniętymi ramionami i rozpostartymi palcami u rąk, obracajc dłonie w dół. Ramiona na wysokości barków nie wyżej, ani niżej, co pomoże zaktywizować największą ilość chi, czyli siły życiowej. Język powinien spoczywać na górnym podniebieniu, za zębami.By zmniejszyć zawroty głowy, przed wykonaniem obrotu skupcie się na pewnym punkcie i powróćcie do niego wzroku po skończeniu każdego pełnego obrotu.Obracamy się w kierunku ruchu wskazówek zegara.
Krok 2: Na zakończenie opuśćcie ręce na biodra . Odetchnijcie , dwukrotnie lub trzykrotnie wdychając powietrze nosem i wydychając ustami. Później połóżcie się na plecach z ramionami wyciągniętymi wzdłuż boków,z dłońmi ułożonymi płasko na podłodze.
Oprócz Ćwiczenia nr 1, pozostałe Ćwiczenia Odmładzające służą rozciągnięciu i uelastycznieniu kręgosłupa, co w tradycji jogi uważa się za element odmładzający.
ĆWICZENIE ODMŁADZAJĄCE nr 2
Ćwiczenia od drugiego do piątego najlepiej wykonywać na miękkiej, sprężystej powierzchni np. Na dywanie lub macie do ćwiczeń.
W Ćwiczeniu nr 2 rozciągamy kręgosłup na odcinku szyjnym i lędźwiowym. Podnoszenie nóg pozwala na swobodniejszy przypływ płynu rdzeniowo-kręgowego, co ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy i krążenie krwi w narządach wewnętrznych, zwłaszcza w rejonach jamy brzusznej.
Jeśli cierpisz z powodu nadmiernego wygięcia kręgosłupa w części krzyżowej (lordoza), to najlepiej przed uniesieniem nóg ułóż stopy płasko na ziemi. Nie opuszczaj też wyprostowanych nóg, lecz najpierw opuść stopy, tak by oparły się podeszwą o ziemię. a następnie przesuwając je po ziemi, doprowadź nogi do pozycji wyjściowej.
Krok 1: Jak wspomniano w Ćwiczeniu nr 1 rozpoczynamy leżąc na plecach z ramionami wyciągniętymi wzdłuż boków, a rękoma ułożonymi dłońmi w dół.
Krok 2: Przy wdechu podnieście lekko głowę, sięgając podbródkiem piersi i jednocześnie umieśćcie nogi pionowo w górę. Starajcie się utrzymać nogi prosto. (Jeśli to dla was zbyt trudne, ugnijcie nieco kolana,po pewnym czasie mięśnie pleców i brzucha wzmocnią się na tyle, by stało się to łatwiejsze.)
Przy wydechu jednocześnie opuśćcie głowę i nogi. Rozluźniając na chwilę wszystkie mięśnie i powtórzcie ćwiczenie. Wykonajcie do dwudziestu jeden powtórzeń, oczywiście zaczynając od kilku.
ĆWICZENIE ODMŁADZAJĄCE nr 3
Krok 1: Po odzyskaniu spokojnego oddechu, przyklęknijcie na lekko rozsuniętych nogach z palcami stóp podgiętymi do góry. Dłonie oprzyjcie na udach nieco poniżej linii pośladków. Przyciągnijcie podbródek do klatki piersiowej.
Krok 2: Przy wdechu odchylcie głowę do tyłu, tak daleko jak to możliwe,wypnijcie piersi i cofnijcie ramiona do tyłu, tak by wygiąć kręgosłup w łuk. Przy wydechu powróćcie do pozycji początkowej, z podbródkiem przyciągniętym do mostka. Powtórzcie ćwiczenie.(Pamiętajcie by język spoczywał przez cały czas za zębami na górnym podniebieniu.)
Ćwiczenie nr 3 pobudza energię czakramów oraz gruczołów dokrewnych obszaru szyi i klatki piersiowej: tarczycy, przytarczycy i grasicy.Wygięcie kręgosłupa w łuk stymuluje splot mięśniowy u podstawy karku,
w ten sposób wzmacniając ramiona i barki oraz krążenie krwi w płucach,serca i całej klatce piersiowej.
ĆWICZENIE ODMŁADZAJĄCE nr 4
Krok 1: Usiądźcie z rozsuniętymi nogami (stopy odsunięte od siebie na około 30 centymetrów). Oprzyjcie dłonie na podłodze, z palcami skierowanymi w stronę stóp. Podbródek ponownie przyciągamy do mostka.
Krok 2: Przy wdechu unieście pośladki i odchylcie głowę do tyłu. Kolana powinny utworzyć kąt prosty ze stopami, a brzuch i piersi tworzą linię równoległą z podłogą; ręce wyprostowane, a głowa odchylona tak,by spojrzeć do tyłu, widząc wszystko do góry nogami.
Pozostając w tej pozycji, wstrzymajcie oddech i naprężcie wszystkie mięśnie nóg, rąk, pośladków i piersi. Z wydechem rozluźnijcie mięśnie i wróćcie do pozycji początkowej, zobrazowanej na rysunku.
To męcząca pozycja, lecz przynosi wymierne korzyści. Tonizuje mięśnie brzucha i narządy wewnętrzne, napełnia energią rejon splotu słonecznego. A napięcie izometryczne pobudza siły życiowe.
ĆWICZENIE ODMŁADZAJĄCE nr 5
Krok 1: Przyjmijcie pozycję tzw.pompki, z rękoma i stopami oddalonymi od siebie o jakieś 60 cm. Palce u nóg powinny być podkurczone, a plecy wyprostowane, tak że podczas ćwiczenia patrzycie prosto przed siebie.Ręce i nogi wyprostowane.Utrzymujemy się jedynie na rękach i palcach stóp, nie dotykając podłogi kolanami.
Krok 2: Przy wdechu, opuśćcie głowę i unieście pośladki, spoglądając pomiędzy rozsuniętymi nogami. Pośladki powinny stanowić najwyższy punkt ciała. Przy wydechu, opuście ciało do poprzedniej pozycji.Wygięcie w łuk całego kręgosłupa wzmacnia układ odpornościowy i odmładza nerwy, wzmacniając ponadto ręce i nogi.
To trudna pozycja dla osób o osłabionych mięśniach brzucha i grzbietu.Poniżej przedstawiam modyfikację Ćwiczenia nr 5 przydatną dla ludzi o słabszej kondycji.
Krok 1: Przyjmujemy pozycję jak w Kroku 1 Ćwiczenia nr 5 lecz kolanami opieramy się o podłogę.
Krok 2: Stykamy kolana ze sobą i wypinamy pośladki do tyłu, jednocześnie wyciągając ręce do przodu i pochylając głowę.
Po pewnym czasie spróbujcie wykonać to ćwiczenie bez modyfikacji a być może okaże się, że wasza kondycja uległa znacznej poprawie.
Po wykonaniu Ćwiczenia nr 5 stańcie prosto, z rękami na biodrach,
parę razy wdychając powietrze nosem i wydychając ustami. Odprężcie się.